Obec Vyšný Slavkov

11. Medzinárodné stretnutie Slavkovov

Untitled-4

Prvý cyklus stretávania Slavkovov bol zavŕšený v auguste 2018 vo Slováckom Slavkove spod Javoriny u Uherského Hradiste.

,,Tam spod Javoriny, z tej malej dediny, tam spod Javoriny, tam si difča namluvím ...  "

Táto pieseň z podhoria Bielych Karpát, ktorým dominuje vrch Veľká Javorina (970 m n. M.), zaznela v dňoch 10. až 12. augusta na tohtoročnom  11. stretnutí Slavkovov  v Slavkove (okr. UH) niekoľkokrát. Je to tá Veľká Javorina, ktorej vysielač je vidieť na horizonte takmer zo všetkých častí Slavkova a širokého okolia a ktorý neomylne označuje miesto na moravsko-slovenskom hranici, kde sa každoročne konajú známe stretnutie Čechov a Slovákov.

Mimoriadne a nezvyčajne dlhé horúco a sucho, ktoré tento rok trápi nielen Česko, ale aj celú Európu, sa  v  dni stretnutia zmiernilo o pár stupňov, takže sobotňajší popoludňajší 6. ročník miestneho folklórneho dňa, ktorý bol súčasťou stretnutia Slavkovov, mohol prebehnúť v areáli futbalového ihriska za prijateľných podmienok. Na tomto festivale sa predstavilo niekoľko oblastných súborov, speváckych zborov a cimbálových muzik, ale aj súbor Polana zo slovenských Zvolena. Akciu zaštitila aj prítomnosť hajtmana Zlínskeho kraja Jiřího Čunka.

Tohtoročného medzinárodného stretnutia, ktorým sa zavŕšil prvý cyklus stretávania (2008 až 2018), sa zúčastnilo päť Slavkov z Česka a päť zo Slovenska; poľský Sławków zastúpený nebol. Jednotlivé Slavkovi propagovali svoje obce už tradične vo svojich stánkoch a postupne boli predstavované divákom aj v hlavnom programe na pódiu. Našu obec zastupovala delegácia pod vedením starostky obce Viery Kašperovej , Veronika Pribulová a Mária Hribľanová. Za tomto stretnutí boli ocenení ako ,,najvernejší Slavkovčania“dvaja zástupcovia Slavkovov a to starostka obce Vyšný Slavkov Viera Kašperová a poslanec obecného zastupiteľstva v Malom Slavkove PeadDr. Ján Klein, ktorí sa zúčastnili všetkých 11. tich medzinárodných stretnutí.

Vedenie obce na čele so starostom Mgr. Liborom Švardalou je veľmi aktívna a v posledných rokoch dosiahlo niekoľko významných úspechov. V minulom roku zvíťazila obec v súťaži Dedina roka 2017 Zlínskeho kraja a v celoštátnom kole skončila na 3. mieste. V celoštátnej súťaži Strom roka 2011 získala 2. miesto ich hruška obyčajná rastúce na okraji obce. Je približne 300 rokov stará, má výšku 13 metrov a obvod kmeňa cez 3,5 metra. Je stále vo výbornej kondícii a tento rok je doslova plody obsypaná.

Od zvonice vyšiel v nedeľu dopoludnia čiastočne krojovaný sprievod občanov obce a zástupcov Slavkovov ku kaplnke sv. Zdislavy (z r. 2000), kde sa konala slávnostná omša sv. "Za obyvateľov všetkých Slavkovov  v Európe". Ešte predtým bola pri hlavnej križovatke zasadená Lípa priateľstva.

Delegáti Slavkovov  si v okolí prezreli tiež baziliku na Velehrade, expozíciu Živá voda a Centrum slováckých tradícií v Modrej a Galérii slováckých vín v Uherskom Hradišti. Na záver stretnutia odovzdali hostitelia všetkým Slavkovům tablo, na ktorom sú prehľadne uvedené jednotlivé stretnutia v rokoch 2008 až 2018. Tablo je teraz umiestnené na chodbe našho obecného úradu 

V roku 2019 sa ďalšie stretnutie uskutoční v júli v Slavkove pod Hostýnem, na ktoré sa opäť tešíme .

Priložené fotografie